IKEA - historia o niezwykle przedsiębiorczym chłopcu

IKEA - historia o niezwykle przedsiębiorczym chłopcu

Linki sponsorowane:

Gdy ktoś wypowie słowo IKEA – natychmiast wyobrażamy sobie sieć niebiesko żółtych sklepów z meblami i dodatkami do interieru, bądź też konkretne artykuły tej marki, które mamy w domach. Jednak IKEA to coś więcej, to historia o chłopcu z niezwykłym talentem do robienia interesu. O chłopcu, który w wieku kilku lat przerastał poziomem przedsiębiorczości wielu z nas, dorosłych.

Ingvar Kamprad – założyciel IKEA

IKEA - historia o niezwykle przedsiębiorczym chłopcu (http://blog.mapahandlu.pl)

Ingvar Kamprad już w wieku 5 lat zaczął robić interesy. Zaczęło się od sprzedaży zapałek sąsiadom i okolicznym mieszkańcom. W wieku 7 lat Ingvar wiedział, że może osiągnąć i zarobić więcej. Wpadł na pomysł by jeździć rowerem do Sztokholmu po tańsze zapałki, z których będzie miał większy zysk. Stopniowo rozszerzał swoją ofertę dodając do niej kartki pocztowe, ozdoby choinkowe, długopisy i nie tylko. W wieku siedemnastu lat, w 1943 roku dostał od ojca pieniądze za bardzo dobre wyniki w nauce. Wykorzystał je wtedy na otwarcie firmy. Wtedy jeszcze nikt nie sądził jaki potencjał drzemie w tym interesie. Nazwa firmy powstała od inicjałów założyciela a także pierwszych liter miejscowości w której mieszkał. Z początku IKEA zajmowała się sprzedażą piór, ramek na obrazy i zdjęcia, portfeli i innych drobnych produktów. W 1945 roku Ingvar Kamprad zaczął reklamować swoją działalność w lokalnej prasie, by dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Reklamował wtedy zamówienia indywidualne, które jego firma mogła wykonywać.

Jednak skala odbioru nie zaspokajała oczekiwań założyciela, w efekcie czego wpadł na pomysł tworzenia katalogów promujących ofertę IKEA. W ten sposób mógł trafiać do jeszcze większego grona odbiorców i zdobyć coraz więcej klientów.

IKEA - historia o niezwykle przedsiębiorczym chłopcu (http://blog.mapahandlu.pl)

IKEA też zaczęła tworzyć meble tuż przed rozpoczęciem kampanii reklamowej za pomocą katalogów. Meble te wykonywano z drewna z lasów, które znajdowały się nieopodal miejsca zamieszkania Ingvara. W 1951 roku otworzono ekspozycję mebli IKEA w Szwecji, dzięki czemu klienci mogli przed zamówieniem – zobaczyć meble na własne oczy. Kolejnym odkrywczym krokiem IKEA było wynalezienie płaskich opakowań mebli, które klienci sami mieli składać w domu. Zaoszczędziło to pracy oraz miejsca firmie IKEA, dzięki czemu meble były niedrogie. Pierwszy sklep IKEA powstał w Szwecji, w 1958 roku. IKEA szybko zaczęła rozszerzać pole swojej działalności i otwierać kolejne sklepy w Szwecji oraz innych krajach.

IKEA - historia o niezwykle przedsiębiorczym chłopcu (http://blog.mapahandlu.pl)

IKEA dzisiaj to oferta mebli do każdego rodzaju pomieszczeń: łazienek, kuchni, sypialni, przedpokojów, salonów, pokojów dziecięcych. Oferta składa się też z mebli idealnych dla domowych futrzaków, ozdób do interieru, akcesoriów kuchennych, łazienkowych, produktów tekstylnych (koce, pościele, zasłony, dywany itd.), mebli ogrodowych, kwiatów, zabawek i wielu innych. Zakupy w IKEA to wielka przyjemność. Przy sklepach IKEA znajdują się zawsze restauracje IKEA w których można smacznie i niedrogo zjeść.

IKEA posiada swoją fundację, pomagającą dzieciom. Ponadto jest chwalona za dobre podejście do pracowników. Swym klientom oferuje dowóz mebli do domu w atrakcyjnej cenie. Najbardziej kultowe produkty IKEA to najprawdopodobniej fotel POÄNG i regał BILLY. Większość z nas ma w domu chociażby jedną rzecz z IKEA.